Ana Sayfa | İletişim
info@inebolu.bel.tr info@inebolu.bel.tr +90 (366) 811 45 00 +90 (366) 811 45 00
İstiklal Madalyalı Tek İlçe T.C. İnebolu Belediyesi | www.inebolu.bel.tr
İNEBOLU
» İlçemizi Tanıyalım
» İlçemizde Turizm
» İstiklâl Madalyamız
» Atatürk ve İstiklâl Yolu
» İnebolu Denk Kayığı
» Türk Ocağı ve Şapka Nutku
• İnebolu Türk Ocağı
• İnebolu Türk Ocağı Binası
» İnebolu Konakları
» Tarihi Mekanlar ve Ören Yerleri
» İnebolu Heyamolamız
» Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi
» İnebolu'lu Şair ve Yazarlar
» Organik Yöresel Halk Pazarı
» Mahallelerimiz ve Muhtarlıklar
Türk Ocağı ve Şapka Nutku // İnebolu Türk Ocağı Binası
Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
İnebolu Türk Ocağı Binası
Cami-i Kebir Mahallesi Yarbaşı Sokak No: 30 adresinde bulunmaktadır. Bina, kuzey cephesi denize bakar biçimde, Zafer Yolu Caddesi ile Liman Sokağı’nın kesiştiği noktada inşa edilmiştir. Yapı denizden yaklaşık 4,5 m yükseklikte olup, alt kottan taş bir merdivenle ulaşılmaktadır. İnebolu Hükümet Konağı, binanın güneydoğusunda yer almaktadır.

  • Mekansal Tanımlaması
Yapının zemin katının tamamen ticari işlevlere ayrıldığı anlaşılmaktadır. Denize bakan kuzey cephesinde 3, batı cephesi’nde ise 1 dükkan yer almaktadır. Batı cephesinde bulunan çift kanatlı demir kapıdan girilerek ulaşılan ve yapının merkezinde yer alan özgün bir giriş holü bulunmaktadır. Zemin katın güneybatı köşesinde yer alan kapı, pencereden kapıya dönüştürülmüş olup burada yer alan ve üst kata ulaşımı sağlayan betonarme merdiven geç dönem ekidir.

Birinci katın planı, güney-kuzey doğrultusunda uzanan ince uzun bir sofa ve iki yanında yer alan mekanlardan oluşmaktadır. Çift kollu ahşap merdiven sofanın güney ucundadır. Planın batı kanadını, ara bölme duvarlarının kaldırılmasıyla, sahne ve seyir bölümlerinden oluşan tek bölüme dönüştürülmüştür. Kuzey cephede denize bakan mekan da üç odanın birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

İkinci katın merkezinde Dikdörtgen planlı büyük bir sofa bulunmakta, çevresinde çeşitli mekanlar yer almaktadır. Özgün durumda olan sofa birinci kat planını tekrarlamaktadır. Bilinmeyen bir tarihte yan mekanların kapatılmasıyla sofa büyütülmüştür.

Çift kollu ahşap merdiven ikinci kattan itibaren yükselerek çatı arasına ulaşmaktadır. Bu kat, 1960’larda yaşanan yangından sonra kaldırılarak çatı arasına dönüştürülmüştür.
  • Bezemesi
Günümüzde binanın dış cephesindeki başlıca bezeme unsurları profilli kat kornişleri ve balkonun ferforje korkuluğudur. Ferforje işçiliği zemin kattaki kapıların tepe pencerelerinde de yer almaktadır. Batı cephesindeki kapıların profilli taş silmeleri ve taş lento üzerindeki üçgen motifler, diğer bezeme öğeleri olarak sayılabilir.
İnebolu Türk Ocağı Binası
İnebolu Türk Ocağı Binası
İnebolu Türk Ocağı Binası
İnebolu Türk Ocağı Binası
İnebolu Türk Ocağı Binası
İnebolu Türk Ocağı Binası
İnebolu Türk Ocağı Binası
Youtube | T.C. İnebolu Belediyesi Facebook | T.C. İnebolu Belediyesi Twitter | T.C. İnebolu Belediyesi RSS | T.C. İnebolu Belediyesi +90 (366) 811 45 00
» Başkan’dan
» Belediye Tarihi
» Haberler
» Duyurular
» Etkinlikler
» İletişim
» İlçemizi Tanıyalım
» Hizmet Rehberi
» E - Bülten
» Projelerimiz
» Fotoğraf Galerisi
» Video Galerisi
» İnebolu Kent Rehberi
» İnebolu Nöbetçi Eczane
» İnebolu Sinema Rehberi
» İnebolu Kent Müzesi
Beni Yeniliklerden Haberdar Et
Tel: +90 (366) 811 45 00 | E-Posta: info@inebolu.bel.tr
Copyright 2015 © İnebolu Belediyesi Tüm Hakları Saklıdır.